piątek, 28 lipca 2017

Wszystko widzi i zaopatruje cz. 1

Wszystko widzi i zaopatruje cz. 1

JAHWE ROI jest IMIENIEM Pana Boga, które w języku hebrajskim jest złożeniem imienia własnego YHWH, czyli np. ''JESTEM, KTÓRY JESTEM'' oraz szczegółowego określenia tego imienia, czyli ROI. To hebrajskie słowo zasadniczo tłumaczy się jako "widzieć". Można więc przetłumaczyć JAHWE ROI, jako "Pan widzi", czy też "Pan, który wszystko widzi". Takie znaczenie znajdujemy w historii o Hagar w 1. Księdze Mojżeszowej 16,13-14: „I nazwała Pana, który mówił do niej: Tyś Bóg, który mnie widzi, bo mówiła: Wszak oglądałam tutaj Tego, który mnie widzi! Dlatego nazwano tę studnię Studnią Żyjącego, który mnie widzi”. Jednak w odniesieniu do tego IMIENIA spotykamy w Biblii także inne jego znaczenia. "Pan upatrzy sobie", np. w 1. Księdze Mojżeszowej 22,8: „Abraham odpowiedział: Bóg upatrzy sobie jagnię na całopalenie, synu mój”. Jeszcze innym określeniem BOŻEGO IMIENIA jest JAHWE YIREH, którego podstawowym znaczeniem jest ''zaopatruje''. Możemy je spotkać, np. w 14. wersecie tego samego biblijnego fragmentu: „I nazwał Abraham to miejsce: Pan zaopatruje. Dlatego mówi się po dziś dzień: Na górze Pana jest zaopatrzenie”.

Pan Bóg widzi wszystkich i wszystko. ON żyje w wiecznym TERAZ i dla NIEGO zawsze jest DZISIAJ. JEGO niezmiennym atrybutem jest WSZECHWIEDZA. Pan Jezus Chrystus mówi w Księdze Objawienia 1,19: „Napisz więc, co widziałeś i co jest, i co się stanie potem”. Czytamy o tym także w Psalmie 139,16: „Oczy Twoje widziały czyny moje, w księdze Twej zapisane były wszystkie dni przyszłe, gdy jeszcze żadnego z nich nie było”. BOŻA WSZECHWIEDZA dotyczy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W odróżnieniu od ludzkiej wiedzy i możliwości poznania, które bez Bożej ingerencji są ograniczone, w tym szczególnie czasem i przestrzenią. Chrystus dał świadectwo SWOJEJ wiedzy o przeszłości w życiu Samarytanki oraz o przyszłości w życiu Piotra. W rozmowie z Natanaelem dał dowód swojej wszechwiedzy w zakresie myśli i wypowiedzianych słów. Czytamy o tym w Ewangelii Jana 1,48: „Skąd mnie znasz? Odpowiedział mu Jezus i rzekł: Zanim cię zawołał Filip, widziałem cię, gdy byłeś pod drzewem figowym”. 

W 2. i 3. rozdziale Księgi Objawienia Pan Jezus Chrystus zwraca się do zborów słowami "znam" i "wiem". JEGO WSZECHOBECNOŚĆ i WSZECHWIEDZA powinny uświadomić nam to, że znając nasze myśli i drogi, wraz z obietnicą życia wiecznego daje nam także w SWOIM SŁOWIE wskazówki w formie pochwał lub napomnień. W modlitwie Anny, matki Samuela zawarta jest wyraźna przestroga przed zlekceważeniem tego faktu. Czytamy o tym w 1. Księdze Samuela 2,3: „Nie mówcie ustawicznie wyniośle, niech nie wychodzi zuchwalstwo z ust waszych, gdyż Pan jest Bogiem, który wszystko wie, Bogiem, który waży uczynki”. Wszystko widzący i wszechwiedzący Bóg zna nasze potrzeby i jest dla nas najlepszym pocieszeniem i zaopatrzeniem. W 1. Księdze Mojżeszowej 22,8 czytamy: „Bóg upatrzy sobie jagnię na całopalenie, synu mój”. Abraham szukał pocieszenia w tych proroczych słowach i dzięki wierze doświadczył natychmiastowego zaopatrzenia oraz wizji pełnego wypełnienia tego proroctwa w Chrystusie. Pan Jezus Chrystus nauczając w ''Kazaniu na Górze'' wyraźnie potwierdził, że to ON jest wypełnieniem tego, co przez wiarę przyjął wcześniej Boży prorok. Opis tego proroczego aktu Abrahama znajdujemy w 1. Księdze Mojżeszowej 22,14: „I nazwał Abraham to miejsce: Pan zaopatruje. Dlatego mówi się po dziś dzień: Na górze Pana jest zaopatrzenie. Zaopatrzenie w SŁOWO BOŻE ku życiu i zbawieniu jest tym, czego tak naprawdę najbardziej potrzebuje człowiek. Jest tym, czym Pan Bóg może obdarzyć każdego, kto o to szczerze zawoła. W 1. Księdze Królewskiej 17,1-16 czytamy: „Poszedł więc i postąpił według słowa Pana. (…) Kruki zaś przynosiły mu chleb i mięso rano oraz chleb i mięso wieczorem. (…) Gdyż tak mówi Pan, Bóg Izraela: Mąka w garncu nie wyczerpie się, oliwy w bańce nie zabraknie. (…) Poszła więc i postąpiła według słowa Eliasza. (…) Mąka w garnku nie wyczerpała się, oliwy w bańce nie zabrakło według słowa Pana, które wypowiedział przez Eliasza”. Pan Bóg zaopatrywał Eliasza w jego pustynnym okresie życia. Zaopatrzył też kobietę w potrzebie przez usługę Eliasza. Zaopatrywał, zaopatruje i zaopatrzy też każdego, kto MU wierzy. Jednak kluczem do Bożego błogosławieństwa zawsze było i jest bezwzględne posłuszeństwo JEGO woli.

Dalszy ciąg w części 2.

Bogdan Podlecki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz